Lise mi yoksa Üniversite mi Size Uygun?

Lise mi yoksa Üniversite mi Size Uygun?, Bazen, bir lise veya üniversite seçmek, hangi dereceyi takip edeceğiniz değil, oraya ulaşmak için hangi yolu izleyeceğiniz ile ilgilidir. Öğrencilerin üniversite araştırmalarına dört yıllık bir üniversitenin tek seçenekleri olduğuna inanarak başlamaları yaygındır ve bazıları için seçim, ebeveynlerinin mezun olacağı okulu seçmek kadar basittir.

Bununla birlikte, bu kararı verirken çok daha fazlasını dikkate alması gerekenler var: Peki ya mali durumları? Önce bir toplum liseyemi gitmeyi mi planlıyorsunuz yoksa hemen dört yıllık bir üniversiteye gitmeye hazır mısınız? Her öğrencinin hayatı, deneyimleri ve hedefleri benzersiz olduğundan, bir dereceye kadar herkese uyan tek bir yol yoktur.

Aşağıda, sizin için en iyi olanı seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları listelenmiştir!

Lise veya Üniversite: Fark nedir?
Topluluk Liselerin avantajları ve dezavantajları
Topluluk liseleri olarak da bilinen iki yıllık liseler genellikle küçük kampüsler ve düşük öğrenci-öğretmen oranları sunar. 200-300 öğrencili çok fazla sınıf olmayacağı için profesör isminizi biliyor olabilir.

Geleneksel bir üniversiteden daha uygun fiyatlı olmasının yanı sıra, iki yıllık liseler  genellikle dört yıllık bir üniversiteden daha düşük düzeyde ders sunar. Birçok üniversite, neredeyse tüm giriş kursları için ücretsiz özel ders sunarken, toplum liseler bu hizmeti sunmayabilir.

ACT/SAT puanlarınıza bağlı olarak, iki yıllık bir lisede veya dört yıllık bir üniversitede lisans derslerinin ilk yılı muhtemelen aynı içeriğe sahip olacaktır. Bir yerel lisede dereceniz için bu benzer kredileri çok daha az parayla kazanabilirsiniz, öyleyse neden kazanmıyorsunuz? Cüzdanınız için harika olacak!

Kredileriniz iki yıllık okulunuzdan seçtiğiniz dört yıllık üniversiteye aktarılıyorsa, bu uygun maliyetli strateji harika bir seçenek olabilir; gideceğiniz okulun web sitesindeki öğrenci transferi sayfasını kontrol etmeniz yeterlidir. Seçtiğiniz dört yıllık kolejin yerel kolejlerle transfer anlaşması olup olmadığını kontrol edin.

Transfer öğrenciler için yaygın bir tuzak, transfer edilmeyen kredilerle dört yıllık bir okula gelmektir. Kredileriniz istediğiniz derece için sayılmazsa, federal mali yardımınızı tüketmek mümkündür.

İyi fiyatlarına rağmen iki yıllık kolejlerin bazı sınırlamaları vardır. Yaşam düzenlemeleri potansiyel eksikliklerden biridir. Düşük maliyetleri nedeniyle, topluluk kolejleri her zaman kampüs içi konutlarla donatılmaz. Yakınlarda yaşamamak ve güvenilir ulaşımın olmaması gibi iki yıllık kolejlerin bazı dezavantajları vardır.

Ayrıca, ders dışı etkinliklere katılmaz veya katılmaz. İki yıllık kolejler, geleneksel dört yıllık üniversitelerdekine benzer organizasyonlara, kulüplere ve etkinliklere sahip olma eğilimindeyken, öğrencilerin derslerine ve okul dışındaki işlerine odaklanmaları çoğu zaman bırakır. barındırılan etkinliklere katılmak veya katılmak için çok az zamanları var. Bu nedenle, kabul danışmanlarını üniversite başvurunuza çekecek kimlik bilgilerini oluşturamayabilirsiniz.

İki yıllık kolejlere kayıt, liseden mezun olan herkesi kabul etmelerine izin veren açık kabul politikalarıyla genellikle hoşgörülüdür. İki yıllık bir üniversiteden dört yıllık bir üniversiteye geçiş yaparken dahil olmak, derslerde çok çalışmak ve kredi transferinizi sağlamak önemlidir.

Bazı iki yıllık kolejler, yerel endüstrilerin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış önlisans dereceleri ve mesleki programlar sunmaktadır. İşte bu noktada iyi bir okul psikolojik danışmanının büyük yardımı olabilir. Belirli bir işe, beceriye veya iki yıllık bir dereceye hazırlanmak için toplum üniversitesine gidip gitmediğinizi danışmanınıza bildirin. Danışmanınız hedeflerinizi bildiğinde, size en iyi tavsiyeyi verebilir.

Ne okuyacaklarından emin olmayan öğrenciler için iki yıllık kolejler de mükemmel bir seçenek olabilir. Bölümünüzü değiştirmek daha küçük okullarda daha kolay ve daha esnektir.

Yerel kolejden geleneksel bir kuruma geçiş yapmanın sayısız faydası vardır, ancak doğrudan dört yıllık bir üniversiteye gitmenin de bazı avantajları vardır. Geleneksel bir koleje gitmek daha pahalı olabilir, ancak kursları genellikle daha çeşitlidir. Seçmeli dersler ve öğrencilerin ana dalları dışındaki diğer dersler, daha geniş kaynaklara sahip dört yıllık kurumlarda mevcuttur. Seçmeli derslere katılmanın gelecekte yapmak istedikleriniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

4 Yıllık Üniversitenin Artıları ve Eksileri
Dört yıllık bir üniversitenin kampüsü ne kadar büyükse, o kadar çok organizasyon ve etkinliğe ev sahipliği yapabilir. Ayrıca kampüste daha fazla öğrenci yaşadığı için arkadaş edinmek ve bağlantıda kalmak çok daha kolay. Dört tam yıl boyunca başkalarıyla sürekli iletişim kurarak geleneksel üniversite ortamında değerli arkadaşlıklar ve ağlar kurabilirsiniz.

Farklı geçmişlere ve kültürlere sahip insanları tanımak, dört yıllık bir üniversiteye gittiğinizde daha olasıdır. Aynı bölgede yaşayan veya yakınlarda büyümüş olan banliyö öğrencileri topluluk kolejlerine gitme eğilimindeyken, dört yıllık okullar ülkenin dört bir yanından (ve hatta dünyanın her yerinden!) Bu tür zenginleştirici bir deneyime maruz kalmak, hayata bakış açınızı genişletebilir ve size yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

Ek olarak, dört yıllık üniversitelerin, yeni ortamlarda ders kredisi kazanabilmeniz ve kendinizi yeni bir kültüre kaptırabilmeniz için yurtdışında eğitim almanız için gereken kaynaklara ve seçeneklere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Topluluk kolejlerinin veya üniversitelerin maliyetlerinin karşılaştırılması
Ailenizin sahip olabileceği en büyük endişelerden biri, daha önce tartıştığımız bir konuyla ilgili olabilir: hangisi size en çok para kazandıracak?

Lisans derecenizi alacağınız üniversiteyi seçerken, ekonomiklik en önemli faktörlerden biridir.

Seçeneklerinizin maliyetlerini dengelemek için birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Gitmek istediğiniz iki yıllık kolejin ev adresinizin semtinde olup olmadığına bakın. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, vergilerinizin devlet kolejinizi finanse eden kısmı öğrenim masraflarınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Okulun bulunduğu bölgede yaşayanlar için öğrenim ücretinin, dışarıda yaşayanlara göre daha düşük olması muhtemeldir.

Üniversite eğitimi genellikle iki yıllık öğrenciler için dört yıllık öğrencilere göre daha ucuzdur.

Bölgelerindeki iki yıllık kolejlere giden öğrenciler yılda ortalama 3.550 $ öderken, dört yıllık üniversitelerdeki öğrenciler yılda ortalama 9.320 $ ödüyorlar. Sonuç olarak, iş maliyeye geldiğinde bir devlet kolejini seçmek hiç akıllıca görünüyor. Ancak, dört yıllık kolejlerin mali yükünü azaltmanın pek çok yolu vardır.

Burslar ve hibeler, öğrenim masraflarınızı önemli ölçüde azaltabilir. Belirli bir kurumdan alabileceğiniz tüm burs olanaklarından yararlandığınızdan emin olun.

Öğrenim ücretinizi nasıl azaltabileceğinizi bilmek ister misiniz? Ailenizle kariyer hedeflerinizi ve ne kadar borçla rahat edebileceğinizi tartışmak için biraz zaman ayırın ve ardından Edmit’e göz atın. Edmit ile kolej veya üniversite öğrenim masraflarınızı tahmin edebilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ve anlaşılması kolaydır!

4 Yıllık Bir Üniversiteye mi, yoksa Koleje 2 Yıl mı Gideceğinize Nasıl Karar Verilir?
Eğitiminizi nerede almak istediğiniz konusunda doğru kararı vermeniz, hayatınızın geri kalanını derinden etkileyebilir. Her seçeneğin artılarını ve eksilerini tartmak zor olsa da, kararınızı güvenle vermeniz önemlidir.

Öncelikli endişeniz mali ise, iki yıllık bir topluluk kolejinde başlamayı düşünün. Bunu yaparak, kendinizi harika ve rahat bir geleceğe hazırlayacaksınız. Dört yıllık bir üniversite seçmek, size aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli kurslar sağlayacaktır.

Akranlarınızdan farklı değerlere sahip olabilirsiniz ve sorun değil! Sadece kendine karşı dürüst ol. İstediğiniz şeyle aranızda hiçbir şeyin durmasına izin vermeyin. Geleceğiniz için en iyi sonuçları elde etmek için doğru ve bilinçli karar vermelisiniz.

Kolej veya üniversite diplomasına sahip olmanın nasıl bir his olduğunu görmek isterseniz, sahte bir diploma sipariş edebilirsiniz. ValidGrad’ın yüksek kaliteli bir kopyası ile ele aldığınız belgenin size uygun olup olmadığını görün .