Sahte Diploma Nasıl Anlaşılır ?

Sahte diploma gelişmekte olan bir türdür! Pek çok üniversite ve lise artık kağıt diplomalar veya akademik transkriptler basmadığından, bir beceri veya sertifika hakkında yalan söylemek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Diplomada sahtecilik yapmak, bazı eğitim kursları icat etmek veya bir özgeçmişe yanlış bilgiler eklemek artık bir işe alım görüşmesinde vicdansız adaylar arasında yaygın uygulamalar.

Örneğin, 2018 de bir araştırmaya göre, başvuranların %85’i özgeçmişlerini düzeltmenin normal olduğunu kabul ediyor .

Sahte diplomalar akademik sektörde ciddi bir sorundur. “Sahte üniversite diploması satın al” için basit bir Google araması, binlerce sonuç ve sahte bir sertifika veya yeni bir kopya sipariş etmek için çok sayıda site ortaya çıkarır. Hatta bazıları 24 saat içinde sahte kağıt diplomalar vermeyi vaat ediyor.

Dijital teknolojiyle, notlar veya adlar gibi hassas veriler de dahil olmak üzere bir üniversite diploması, kolej derecesi veya lise transkripti birkaç tıklamayla düzenlenebilir. Sahte diploma belasıyla karşı karşıya kalan şirketler, sahte bilgi ve belgeleri tespit etmek için de adımlar atıyor.

Ayrıntılı anketler, harici kuruluşlarla doğrulama: İşe alma aşamasında şirketler artık başvuru sahibi tarafından yürütülen eğitim ve öğretimle ilgili bir kontrol sistemi dahil etmek zorundadır.

Müfredat
Ancak sahte bir diploma veya transkript belirlemek kolay değildir. Gerçek bir diplomayı sahte bir diplomadan nasıl ayırt edebilirim? Sağlanan bilgileri doğrulamak için hangi araçlar mevcuttur?

İşverenler, bir derecenin veya not dökümünün gerçekliğini doğrulamak ve sahte bir diplomayı tespit etmek için ne yapabilir?

2013 yılında, işe alım danışmanlığı firması Florian Mantione tarafından yapılan bir araştırma, işe alım uzmanları için korkutucu bir rakam ortaya koydu: Ankete katılan 352 şirketten oluşan bir örneğe göre, iş başvurusunda bulunanların %33’ü sıklıkla veya her zaman kendilerine sahte diploma veriyor.

Sahte diploma siteleri

Sahte diploma nedir? Sahte diploma, tahrif edilmiş bir resmi belgeden, başvuru sahibinin işe alım sırasında biraz süslenmiş bir gerçeğe kadar birçok farklı yönü içerir. Örneğin, aynı firma tarafından yapılan bir araştırmaya göre, başvuranların özgeçmişlerinin %75’i başvuranın geçmişini doğru bir şekilde yansıtmamaktadır. Sahte diploma sadece sahte belgeler meselesi değildir: daha karmaşık gerçekleri içerir.

İşverenler için hangi çözümler mevcut?

İlgili kurumlar aracılığıyla diploma veya transkript doğrulaması
Bazı analizlere göre, işverenlerin %33’ü sunulan diplomaları doğrulamamakta ve işe alım görevlilerinin yalnızca %25’i orijinal diplomaları talep etmekte veya gerçek akademik transkripti görmek istemektedir.

Bir işe alım görevlisi için en etkili, ama aynı zamanda en sıkıcı doğrulama, doğrudan kaynakta sorgulama yapmaktır. İşverenler, başvuranın eğitim veya öğretim aldığını iddia ettiği lise, üniversite, kolej veya eğitim kurumu gibi kuruluşlarla iletişime geçebilir. Bu doğrudan yaklaşım, genellikle bir başvuru sahibi hakkında şüpheye düştüğünüzde en çok tavsiye edilen yaklaşımdır.

Bununla birlikte, bu süreç zaman alıcıdır: bazen birkaç kurumla iletişime geçmeyi ve birkaç aracıyla iletişim kurmayı gerektirir ve her yıl birkaç yüz kişinin işe alım ihtiyacı olan büyük bir şirket için neredeyse imkansız hale gelebilir.

Son olarak, bu doğrulama süreci de yasal olarak düzenlenmiştir: başvuru sahipleri bu prosedür hakkında bilgilendirilmeli ve onay vermelidir. Zaten zahmetli olan doğrulama sürecinde bir adım daha ilerlenir.

İlgili kurumlarla doğrulama ve eski bir işverenle diploma doğrulaması

Eski bir işvereni aramak, işe alım sürecinde önemli bir adım haline geliyor. Araştırmalar, başvuru sahiplerinin özgeçmişlerinde ne kadar çok mesleki deneyime sahip olduklarını, işe alım departmanının bilgilerini o kadar az kontrol edeceğini gösteriyor. Ancak yine de Florian Mantione araştırmasına göre, vakaların yalnızca %53’ünde tutulan pozisyon gerçeğe karşılık geliyor. Elden geçirilmiş görevler, ustalaşılmamış beceriler, aşırı değer verilen pozisyonlar… Eski bir işvereni aramak, genellikle kötü niyetli insanları tespit etmenin etkili bir yoludur.

Eski işverenle iletişime geçmek, başvuru sahibinin eğitimini ve becerilerini doğrulamanın güvenilir bir yolu gibi görünmektedir.

Eski bir işverene hangi sorular sorulmalı?

  • Başvuranın genel değerlendirmesi;
  • Çalışan tarafından gerçekleştirilen fiili görevler;
  • İş sözleşmesinin feshi nedenleri;
  • Özgeçmişte listelenen becerilerin edinilen becerilerle uyumu;
  • Profilin gelecekteki görevlerle yeterliliği.
  • İş görüşmesinde ele alınması gereken kilit noktalar nelerdir?

Bazen bir diplomanın tahrif edilmesi, bu diplomayı almış ancak akademik geçmişleri hakkında yalan söyleyen başvuru sahiplerini içerir. Bazı başvuru sahipleri, eğitimlerini süsler ve okul programlarında hiç sunulmayan beceriler edindiklerini veya okul programlarında çalışmadıkları bir konuyu aldıklarını iddia ederler.

Bu yanlış bilgi, işe alım görevlisinin tespit etmesi genellikle en zor olanıdır çünkü başvuru sahibi kurumu ve orada verilen kursları bilir.

Söz konusu akademik geçmiş hakkında önceden bilgi sahibi olmak, işe alım görevlisinin görüşme sırasında sorularını keskinleştirmesine olanak sağlayacaktır. Bir anket ne kadar doğru olursa, bir yalanı tespit etmek o kadar kolay olur.

Örneğin, adayın eğitimi tarafından sunulan konuların araştırılması tavsiye edilir: profesörün adı, öğretilen modül vb. Böylece, iş görüşmesi sırasında, işe alım görevlisi adayların bu akademik disiplini takip edip etmediklerini doğrularken sınırlarını zorlayabilir. yol. İşverenler içgüdülerine güvenmelidir; başvuru sahiplerinin geçmişlerinin belirli yönlerinde uzmanlaşmadıklarını düşünürlerse, geçmişin gerçekliğini sağlamak için daha derine inmeleri gerekir.

Ayrıca yabancı dil diplomasının geçerliliğini sağlamanın en kolay yollarından biri de iş görüşmesinin bir kısmını o dilde yapmaktır. İşe alma görevlisi daha sonra başvuranın dil becerilerini doğrudan görecektir. Ortalama olarak, başvuranların %64’ü yabancı dil bilgilerini abartıyor.

Bir özgeçmişi veya kağıt diplomayı incelemek bir aldatma girişimini tespit etmeye yardımcı olabilir mi?
Son olarak, en bariz teknik, derecenin kendisini dikkatlice analiz etmektir. Diploma belgesi kusursuz olması gereken resmi bir belgedir. Metin aynı puntoda olmalı, yazım hatası yapılmamalı, içerik tutarlı olmalı, belgenin imzası açık ve net görünmelidir.

özgeçmişi analiz et

Derece hakkında özel bilgi istemek de tavsiye edilir. Derecenin tam adı ve uzmanlığı, mezuniyet yeri veya yılı gibi veriler.

Resmi bir diplomada bazı yasal ifadeler zorunludur. Bütünüyle derecenin adı ve başvuranın doğum tarihi ve yeri gibi bilgiler.

İş yasasına uyum ve veri koruma

Başvuranın gerçek diplomaları ve deneyimi hakkında bilgi edinmek, işe alım görevlisi için gerekli bir adımdır. Ancak, bu eylemler halen kanunla düzenlenmektedir.

Başvuru sahibi, işe alan kişinin becerileri ve yetenekleri doğrulamak için kullandığı tekniklerin farkında olmalıdır. Ayrıca, yapılan tüm araştırmalar doğrudan dikkate alınan pozisyonla ilgili olmalıdır. Fransız İş Kanunu’nun L. 1221-6 Maddesine göre, “Bu bilgilerin sunulan işle veya mesleki becerilerin değerlendirilmesiyle doğrudan ve gerekli bir bağlantısı olmalıdır. Medeni Kanun’un 9. maddesi ayrıca başvuru sahibinin siyasi görüşü, dini veya ailesi gibi kişisel verilerini de korumaktadır.

İşverenlerin sahte dereceleri tespit etmesine yardımcı olacak hangi çözümler mevcut?
Dahili bir diplomanın gerçekliğini doğrulamak karmaşık ve sıkıcıdır: İşveren için zaman alabilir. Ve işletmeler için vakit nakittir!

Bir işe alım süreci genellikle kısa ve sınırlı bir süre içinde gerçekleşir. İşverenler yeni çalışanlarını mümkün olan en kısa sürede işe almak isterler: akademik geçmişleri ve diplomaları şirket içinde öğrenmek genellikle zaman kaybı gibi görünür.

Son yıllarda, kimlik bilgilerinin gözden geçirilmesini ve doğrulanmasını kolaylaştırmak için birçok teknolojik yenilik getirilmiştir. Sahte diplomaların doğrulanmasına yardımcı olmak için var olan farklı çözümlere genel bir bakışı burada bulabilirsiniz.

Diploma doğrulaması için bir denetim şirketi çağrılabilir mi?

Bir denetim şirketi, işe alan kişinin bir diplomayı doğrulaması için uygun araştırmayı yapacak olan bir dış hizmet sağlayıcıdır. Doğrulama genellikle diploma veren kuruluşlarla ortaklıklar yoluyla kurulan bir veri tabanı aracılığıyla yapılır. Örneğin Fransa’da EveryCheck platformundan bahsedebiliriz. Elbette bu hizmeti idari süreçlerinize entegre etmek için uygun bütçeyi planlamanız gerekiyor.

Türkiye hükümetinin çözümü
Sahte diplomaların yeniden gündeme gelmesinin ardından Türkiye hükümeti tepki gösterdi: Milli Eğitim Bakanlığı, devlet tarafından verilen diploma ve başarı belgelerinin bir arada gruplandırıldığı bir platform kurdu. Bu hizmet, sertifikaları indirmenize izin verir, aynı zamanda potansiyel işverenlere diplomayı kendileri doğrulamakta özgür olabilmeleri için erişim anahtarları sağlar.

Hangi diplomalar listeleniyor?

tüm üniversite ve lise diplomaları başta anadolu üniversites, istanbul üniversitesi ve diğer tüm bilinen üniversiteler

Devlet tarafından düzenlenip kontrol edildiğinden, bu platformun yararı güvenilirliğinde yatmaktadır. Bununla birlikte, birkaç derece listelenmiştir ve çoğunlukla lise düzeyinde olanlar, bu da yüksek nitelikli başvuru sahipleri arayan şirketler için büyük bir dezavantajdır.

Blockchain ve dijital teknoloji, sahte diploma ve kimlik doğrulama sorununu çözebilir mi?

Blockchain sertifikası sorunu kökünden çözer. Blockchain teknolojisini kullanarak, Blockchain sorunu kökünden çözer. Blockchain teknolojisini kullanan Sinavsizdiploma.com, %100 çevrimiçi, kurcalamaya dayanıklı bir diploma ve mikro kimlik bilgilerini kaydileştirme hizmeti sunar.

Sinavsizdiploma.com, hizmeti kullanan yüksek öğretim kurumlarının mezunlarına ve öğrencilerine herhangi bir ortamda güvenli, kimliği doğrulanmış çevrimiçi kimlik bilgileri sağlamasını sağlar. Bir URL bağlantısıyla, kimliği doğrulanmış diplomalarınıza veya derecelerinize ve örneğin güvenli lise transkriptlerinize doğrudan ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. İşverenler, bir diploma veya kimlik belgesini görüntülemek ve bunların doğruluğundan emin olmak için bağlantıya tıklamaları yeterlidir.

Bu teknoloji çok dillidir: diplomalara, derecelere, transkriptlere veya sertifikalara benzersiz bir bağlantıdan birkaç dilde erişilebilir. Bu, örneğin yurtdışında okuyan Fransız öğrenciler tarafından alınan bir diplomanın gerçekliğini tasdik etmek için mükemmel bir seçenektir.

16 ülkede 100’den fazla kurum sinavsizdiploma.com’un blockchain teknolojisine güvenmeyi seçti. Şirketlerin işe alım departmanları artık bir üniversite diplomasını veya lise diplomasını doğrulamak için zaman kaybetmeyecek!

Sık Sorulan Sorular

Sahte diploma nedir?
İnsanlar çevrimiçi bir sipariş yoluyla, ister yenilik amacıyla – örneğin bir üniversite diplomasının orijinali yerine gösterilecek kağıt baskı kopyası – veya aldatma amacıyla sahte üniversite, kolej veya lise diplomaları satın alabilirler. Photoshop gibi araçlarla veya özel sitelerdeki çevrimiçi web hizmetleriyle yüksek kaliteli, gerçekçi sahte lise veya üniversite transkriptleri oluşturmak da mümkündür.

Ancak sahte diploma ile bir adım ileri gidemezsiniz, bu sebeple gerçek diploma onaylı diploma almanız sizleri korur ve sorunsuz iş için yada farklı alanlarda kullanabilirsiniz.

İşverenler bir diploma veya derecenin gerçekliğini nasıl doğrulayabilir?

İşe alım görevlileri ve işverenler, bir diplomanın, derecenin veya akademik transkriptin gerçekliğini doğrulamak için belirli bir dizi adımı takip eder. İster üniversite, kolej, lise veya eğitim kurumu olsun, önce veren kurumla iletişime geçebilirler. Gerçekçi bir sahte veya yeni bir diploma olduğundan şüphelenirlerse belgenin kendisini bile inceleyebilirler. Ve potansiyel çelişkileri belirlemek için görüşme sırasında başvuru sahibine ilgili sorular soracaklar.

Neden Gerçek Diploma Almalı yım ?

Sahte diploma işe yararmı ? Kesinlikle hayır! Bu sebeple sizlere e-devlet onaylı gerçek diploma satışı sunuyoruz. Çevrimiçi olarak sahte veya yeni bir lise diploması satın almayı seçmek, bir iş bulmanıza veya üniversiteye girmenize asla yardımcı olmayacaktır.

İşverenler, üniversiteler ve kolejler, bir üniversite diplomasının, kolej derecesinin, lise transkriptlerinin veya başvuranın özgeçmişinde listelenen diğer herhangi bir kimlik bilgisi ile kontrol edilebiliyor, gerçek diploma alarak sizde okul okumuş bitirmişsiniz gibi gerçek diplomalara sahip olabilirsiniz. Gerçek onaylı noterli diploma alarak sorunsuz bir şekilde geleceğinize yön verebilirsiniz.

Dijital teknoloji ve blockchain sahte diploma belasını nasıl çözebilir?

Blockchain tabanlı kimlik doğrulama, üniversitelerin ve kolejlerin mezunlarına %100 çevrimiçi, kurcalamaya dayanıklı ve hatta çok dilli dijital diplomalar vermesini sağlar ve liseler bu dijital teknolojiyi öğrencilerine güvenli transkriptler yayınlamak için kullanabilir. Böyle güvenli bir çözüm, kimliği doğrulanmış akademik transkriptler ve diğer her türlü sertifikayı sağlamanın en iyi yollarından biridir.