Üniversite Diplomasının Gerçek Maliyeti

Üniversite Diplomasının Gerçek Maliyeti, Bir üniversite diplomasının maliyeti ilk bakışta oldukça yüksek görünmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki çoğu ülke üniversite için Amerikalılardan daha az para ödüyor. HSBC’ye göre, Amerika’daki üniversite öğrencileri üniversite diploması almak için ortalama 100.000 dolar harcıyor.

Ödeyemiyorsanız, üniversiteye gitme hayallerinizi gömmeli misiniz? Hiç de bile. Tüm seçenekleri incelediğinizde bir derecenin düşündüğünüzden daha ucuz olabileceğini öğrenince şaşırabilirsiniz. Bu makale, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir üniversite diploması almanın maliyetini ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Amerikan Üniversitesi Eğitim Ücretleri
Her kolejin gerçek maliyetleri ortalamadan önemli ölçüde farklı olabilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, bir ABD üniversitesinde eğitim almanın ortalama yıllık maliyeti 25.000 ABD Doları iken, bazı üst düzey kolejlerin (özellikle kar amacı gütmeyen özel kolejlerin) maliyeti 60.000 ABD Dolarına kadar çıkmaktadır. Tersine, diğer kolejler ortalamadan önemli ölçüde daha az ücret almaktadır.

Ucuz bir üniversite diploması mı arıyorsunuz? Durum buysa, bir topluluk kolejinde veya başka herhangi bir devlet eğitim kurumunda eğitim almayı düşünmelisiniz. Devlete ait kurumlar olarak, bu üniversiteler devlet tarafından işletilmektedir. Eyalet dışından gelen öğrenciler genellikle eyaletteki öğrencilerden farklı bir öğrenim ücreti öderler.

Devlet dışı öğrenciler devlet üniversitelerinde daha yüksek öğrenim ücreti öderler. Yurtdışındaki öğrenciler ve üniversiteye katılmadan önce eyalette yaşamayanlar bu ücretlere tabidir. Buna karşılık, özel üniversiteler sabit bir ücret almaktadır.

College Board’un 2021 için üniversite fiyatlandırma eğilimleri hakkındaki raporuna göre , toplum kolejleri yılda ortalama 3.900 ABD doları öğrenim ücreti almaktadır. Genel olarak, kar amacı gütmeyen devlet üniversiteleri, eyalet içi öğrencilerden 10,640 ABD Doları ve eyalet dışı öğrencilerden 28,560 ABD Doları ücret almaktadır. Bu rakamlarla karşılaştırıldığında, özel kolejlerin öğrenim ücreti ortalama 37.070 dolardır. Education Data Initiative, kar amacı güden özel kolejlerdeki ortalama öğrenim ücretinin yılda 15.957 $ olduğunu bildirmektedir.

Devlet koleji (şehir koleji veya teknik kolej olarak da adlandırılır), ABD üniversite diploması almak için en ucuz yerdir. Ancak, bu iki yıllık kurumlarda dört yıllık lisans programları sunulmamaktadır. Bir önlisans derecesi, bir devlet kolejinde kazanılabilen bir lisans derecesinin ilk iki yılına eşdeğerdir. Önlisans dereceniz olduğunda, lisans derecenizi tamamlamak için başka bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir üniversite diploması toplam maliyeti
Öğrenim, bir üniversite diplomasının maliyetinin yalnızca bir parçasıdır. Giderler, oda ve yemek, kitaplar, sarf malzemeleri, ulaşım ve daha fazlasını içerir. Öğrenime yaşam ve kişisel harcamaları ekledikten sonra, 2021/2022 için bir üniversite derecesi bütçe tahmini:

Topluluk kolejleri: 18.830 $
Devlet kurumları (eyalet içi): 27.330 $
Devlet kurumları (eyalet dışı): 44.150 $
Kâr amacı gütmeyen özel kolejler: 55.800 $
Kâr amacı güden özel kolejler: 31.549 $
Bir üniversite diploması için muhtemelen ne kadar harcayacağınızı tahmin etmek için bu ortalamaları kullanabilirsiniz. Ancak sonuçlar, aşağıdakiler gibi birkaç faktöre bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterebilir:

Katıldığınız kolej veya üniversite
Kampüste veya dışında yaşıyor olun
Yalnız, ailenizle veya sizinle akraba olmayan biriyle yaşıyorsanız
Bazı prestijli devlet kurumlarının maliyeti, özel kolejlerin maliyeti kadar yüksek olabilir. Böyle prestijli bir devlet kurumu Michigan Üniversitesi’dir . Web sitelerinde, eyaletteki birinci sınıf öğrencilerinin 2021/2022’de eğitim ve yaşam masrafları için 33.302 $ harcayacaklarını tahmin ediyorlar. Eyalet içi birinci sınıf öğrencilerinin aksine, eyalet dışı birinci sınıf öğrencileri 74.056 $’a kadar eğitim ücreti ödemeyi bekleyebilirler.

Ek olarak, kar amacı gütmeyen özel kolejlerde kampüste kalmayı seçen öğrenciler, ulaşım ve kişisel harcamalar için yaklaşık 2.753 $ harcarlar. Öte yandan, kampüs dışında aileleriyle birlikte yaşayan öğrenciler yılda 4.120 dolar harcıyor. Yalnız veya aile dışında yaşayanlar tarafından ulaşım ve kişisel harcamalar için toplam 6.032 $ harcanmaktadır.

Paranız için en iyi üniversite diplomaları
Gördüğünüz gibi, bir üniversite derecesinin maliyeti oldukça yüksektir. Üstelik maliyetler her yıl artmaya devam ediyor. Bir üniversite diploması, ürkütücü maliyetlerine rağmen yine de maliyete değer. Dereceye sahip tam zamanlı çalışanlar, yalnızca lise diplomasına sahip olanlardan ortalama %85 daha fazla kazanıyor. Bu nedenle, üniversite diploması bir yatırımdır.

Bu nedenle, farklı üniversite derecesi türlerinin ekonomik değerinde bir fark vardır. Öğrenim dolar yatırımları göz önüne alındığında, en iyi diploma türü hangisidir?

Payscale, aşağıdakileri en çok ödeme yapan 5 önlisans derecesi olarak listeler:

Bilgisayar Bilimi ve Matematik
Tahribatsız test
Radyasyon tedavisi
Yazılım Mühendisliği
Enstrümantasyon Teknolojisi
Bu ana dallar genellikle erken kariyerlerinde 45.500 ila 65.300 dolar arasında kazanırlar. Buna karşılık, kariyer ortasındaki maaşlar 95.800 ila 106.000 dolar arasında değişiyor.

Bununla birlikte, maaş açısından en iyi 5 lisans derecesi aşağıdaki gibidir:

Petrol Mühendisliği
Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği
Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi
Etkileşim dizaynı
Kamu muhasebesi
Kariyerlerinin ilk aşamalarında, bu ana dallar 59.800 ila 108.500 dolar arasında kazanabilirler. Bununla birlikte, orta kariyer profesyonelleri için maaş aralığı 147.700 $ ile 187.300 $ arasındadır.

ABD’li Öğrenciler için Üniversite Mali Yardımı
Pek çok öğrenci, üniversite dereceleri için mali yardım ve başka fonlar aldığından, bir ABD üniversite diploması almanın yayınlanan maliyetleri genellikle öğrencilerin ödediğinden farklıdır.

Devlet üniversitelerine gitmenin maliyeti yerel ve eyalet hükümetleri tarafından sübvanse edilmektedir. Prestijli devlet üniversitelerinin çoğu, en pahalı üniversiteler olma eğiliminde olmalarına rağmen öğrencilerine cömert kolej finansmanı fırsatları sunar. Mali yardıma hak kazanan öğrenciler için, özel kolejler de federal fon sağlar. ABD üniversiteleri, öğrencilerinin %80’inden fazlasına mali yardım sunmaktadır. Üniversite öğrencileri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli mali yardım ve finansman kaynaklarına erişebilir:

hibeler
burslar
Çalışma-çalışma şemaları
asistanlıklar
Bazıları Amerikan vatandaşlarıyla sınırlı olsa da, uluslararası öğrencilerin de birçok finansman fırsatı vardır. Uluslararası öğrenciler prestijli üniversitelerden her yıl milyonlarca dolar fon almaktadır.

Bazı kolejlerde, öğrencilerin kabul için başvururken fon başvurusunda bulunmaları bile beklenir. Diğerlerinde, finansman başvuruları yalnızca bir öğrenci kabul edildikten sonra kabul edilir.

Umarım bu size bir üniversite diploması almak için ödemeyi bekleyebileceğiniz bir aralık vermiştir. Yine de daha kolay bir cevap olabilir. ValidGrad’dan bir dereceye kaydolursanız , üniversite derecesi alma maliyetinin küçük bir kısmı karşılığında istediğiniz herhangi bir üniversiteden diploma kopyası alabilirsiniz. Mevcut tüm seçeneklere bakmak için biraz zaman ayırın ve zor kazandığınız paralardan tasarruf edin.